KANAYAN YARAMIZ KAMUDA ÇALIŞAN YHS SINIFI SORUNLARI

KANAYAN YARAMIZ KAMUDA ÇALIŞAN YHS SINIFI SORUNLARI

 Malumunuz olduğu üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yıllardır bütün kurumlarıyla beraber Devletin Varlığı Milletin Birliği ve Hukukun egemenliği için Terörle mücadele etmektedir bu mücadele esnasında Başta kolluk kuvvetleri personelleri olmak üzere Asker,Polis, Güvenlik Korucuları ve Sivil vatandaşlarımız Şehit olmaktadır. Devlet Şehitlerin yakınlarını ve gazileri kamuda istihdam etmektedir.Devlet bu güne kadar Şehit yakınları için hertürlü kolaylığı sağlamıştır ve bundan sonrada Şehit Yakınları ve gazileri korumak yönünde hertürlü kolaylığı sağlacakları konusunda inancımız tamdır.
Geçmiş yıllarda öğrenim duruma göre Yardımcı Hizmetler Sınıfına atanan Şehit ve Gazi yakınları lise veya Ünüveriste bitiren bir üst unvana bir dilekçe ile atanıyorlardı veya kurumları bu yönde şehit yakınlarını okumaya teşvik için lise ve üstü mezun olanları sonradan mezun oldukları diplomalara göre atamıştır ve bir çok kurumda örnekleri mevcuttur bu uygulanın önünü 2016 yılında genelgeyle kapattılar. Görevde yükselme sınavına girilmesi ve mülakat sitemine tabi olunması gibi uygulamalara maruz bıraktılar. Yine sonradan mezun olup sınavlara girip sınavda başarılı puanlar alıp mülakatta elenen çok sayıda şehit yakını tarafımızca tespit edilmiş derin üzüntülere sebep olmuştur.

 Bu çerçevede Kamuda çalışan ve hukuki durumu aynı olan Şehit yakınları bazı mağduriyetler yaşamaktadır bu mağduriyetler şöyledir.
3713 terörle mücadele kanunun ek 1.maddesi kapsamında sınavsız olarak istihdam edilenler ilk atandığı tarihteki eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmışlar bazıları da ilk atamalarda dahi eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmamışlar.Şehit yakınları eğitim durumlarına uygun kadrolara sınavsız olarak atanmak için kurumlarına başvuruda bulunuyorlar bu başvurularının gerçekleşmesi için sınav şartı olduğunu sınava girmeden bu taleplerinin gerçekleşmeyeceği yönünde işlem tesis edilip ve talepler red ediliyor. Şehit yakınları bu haklı taleplerinin gerçekleşmesi için idare mahkemelerine başvuruda bulunup idarenin aleyhte tesis etiği işlemlerin iptalini istemektedirler.Bu açılan davaların idare mahkemelerinde ,bölge idare mahkemelerinde ve idari yargılamın en üst mahkemesi olan danıştayın Şehit yakınları lehine kararı vardır. Temennimiz odurki en yakın zamanda bütün bakanlıklar bu konuda düzenleme yapıp Şehit yakınlarını eğitim durumlarına uygun kadrolara atamalarını gerçekleştirirler. Bu düzenlemeyle binlerce Şehit yakınına bayram niteliğinde müjde verilmiş olacak ve aynı zamanda okumaya teşvik olacaklardır. Şehit Gazi Birlik-Sen Olarak Bu haklı taleplerin bir an önce çözüme kavuşturulmasını isteriz.

Paylaş